Kronika przedszkola

rok szkolny 2025/2026


maj 2026

Sówki z bibliotece

 Piątek, 29 maja 

    Dnia 29 maja dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych w Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Celem spotkania było rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz poznanie magicznego świata książek i biblioteki. Pani przeczytała dzieciom książkę pt.: ,, Dobry i przyjazny świat”, po przeczytaniu której rozmawiała z przedszkolakami o talentach, życzliwości i dobrych uczynkach oraz o magii uśmiechu. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowiadania prowadzącej, aktywnie uczestniczyły w rozmowach i chętnie odpowiadały na pytania.



Festyn Rodzinny

 Czwartek, 28 maja 

     W naszym przedszkolu po raz kolejny odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Mamy i Taty. Spotkanie rozpoczęło się od występów wszystkich przedszkolaków. Dzieci śpiewały, tańczyły, recytowały wiersze, po czym wręczyły rodzicom własnoręcznie przygotowane upominki. Pogoda i goście dopisali znakomicie. Przybyli rodzice, rodzeństwo, dziadkowie naszych przedszkolaków. Panie kucharki przygotowały pyszny poczęstunek, był bigos, smaczne i zdrowe przekąski. Rodzice przygotowali różnorodne ciasta, które szybko schodziły podczas kiermaszu ciast a cel był szczytny. Działający w naszym przedszkolu Klub Tatusia kolejny raz pozyskał dofinansowanie w postaci projektu z przeznaczeniem na budowę boiska dla dzieci z prawdziwego zdarzenia. Podczas festynu atrakcji było co niemiara: studio tatuażu, ogromne bańki mydlane i pracownia gniotków, wyspa skarbów w piaskownicy oraz , malowanie na folii. Nie zabrakło też zabaw tanecznych w wykonaniu pani z PAARO Wingee, która wraz z Parotem zachęcała całe rodziny do wspólnej zabawy. 
    Impreza była doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, integracji i zabawy, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Był to dzień pełen radości, który na długo pozostanie w naszej pamięci. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków oraz rodziców świadczą, że festyn się udał. Niech radość i uśmiech będzie podziękowaniem wszystkim za ich trud i poświęcony czas w przygotowaniu imprezy.
    I wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy dołożyli się do kiermaszu ciast. Zebraliśmy 3087,52 zł. DZIĘKUJEMY heartheartheart Pieniądze zostaną przekazane Stowarzyszeniu na dofinansowanie boiska. Jesteście najlepsi !!!!!!



Liski w Muzeum w Ratuszu

 Wtorek, 26 maja 

    26 maja grupa Liski wybrała się do Muzeum w Ratuszu. Dzieci dowiedziały się jakie są podstawowe barwy oraz jakie kolory powstają po pomieszaniu ich ze sobą. Następnie Pani prowadząca opowiedziała, że kolory dzielimy na ciepłe i zimne. W muzeum dzieci mogły zobaczyć różne obrazy, w tym takie, które były tylko w zimnych barwach, albo tylko w ciepłych. Następnie Pani zaprowadziła grupę do pracowni malarskiej gdzie każde dziecko zamieniło się w malarza. Na Liski czekały sztalugi malarskie, oraz pędzle i farby i każdy namalował swój własny krajobraz. Bardzo ciekawe zajęci i Liski chętnie znowu odwiedzą muzeum w ratuszu. (M.M.)



Myszki w Muzeum Podlaskim

 Poniedziałek, 25 maja 

    Grupa Myszek wybrała się do Muzeum Podlaskiego w Ratuszu na pierwsze spotkanie ze sztuką . Dzieci miały okazję zobaczyć ciekawe wystawy i posłuchać opowieści o nich. Na koniec wizyty maluszki wzięły udział w warsztatach plastycznych podczas których pokolorowały swoje obrazy. Było dużo kreatywnej pracy, radości i zabawy. To było bardzo ciekawe wyjście i na pewno nie ostatnie. (U.M.)
 



Czytanie przez rodziców u Lisków

 Poniedziałek, 25 maja 

    Z cyklu "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato", grupę Lisków odwiedziła mama Marysi P. Przyniosła ze sobą „Baśnie” Hansa Christiana Andersena. Wybór padł na nie znają dotąd nikomu baśń pt: „Zupa z kołka od kiełbasy”. Mimo iż była to długa i nie łatwa opowieść, dzieci w skupieniu wysłuchały do końca. Mamie Marysi serdecznie dziękujemy !!!(U.G.)



Mieszkańcy łąki

 Środa, 20 maja 

    W grupie 4 latków „Wiewiórki” rozmawialiśmy o mieszkańcach łąki. Dzieci dowiedziały się  że łąka jest domem dla owadów, pająków, ślimaków, a także ptaków i drobnych ssaków. Szczególną uwagę poświęciliśmy owadom oraz ich ważnej roli w przyrodzie. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem oglądały kolekcję owadów, poznając ich wygląd i cechy charakterystyczne. Następnie wyposażone w lupy, wcieliły się w rolę małych przyrodników i wyruszyły na poszukiwanie mieszkańców łąki. Choć obserwację prowadziliśmy na przedszkolnym placu, udało nam się odnaleźć mrówki, pajączki oraz inne małe stworzenia. Zajęcia były doskonałą okazją do rozwijania ciekawości poznawczej i uważnej obserwacji przyrody. /D.Kwydarzenia/2025-2026/ 



Konkurs Recytatorski!

 Środa, 20 maja 

    W IV edycji miejskiego przeglądu recytatorskiego pt.Bezpiecznie i zdrowo żyjemy w ekologicznym świecie uczestniczyły dwie dziewczynki z koła recytatorskiego z naszego przedszkola: Zosia z grupy Wiewiórek oraz Zosia z grupy Sówek. Dziewczynki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie w Przedszkolu Samorządowym Nr 22 w Białymstoku, zdobywając gromkie brawa i pochwały zgromadzonej widowni oraz jurorów przeglądu. Gratulacje!



Dziadek do orzechów

 Wtorek, 19 maja 

    Dnia 18 maja  dzieci z grup: Misie Liski i Sówki z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym – musicalu „Dziadek do orzechów” w kinie Ton wystawianym przez Teatr Muzyczny FORTE.  Spektakl dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i przeniósł młodych widzów do magicznego świata baśni, muzyki oraz tańca.Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, podziwiały barwne kostiumy, piękną scenografię oraz wspaniałą oprawę muzyczną. Wizyta na musicalu była nie tylko doskonałą formą rozrywki, ale także cenną lekcją kultury i sztuki. To spotkanie z teatrem na długo pozostanie w pamięci dzieci, wywołując wiele radości, emocji i inspiracji do dalszego poznawania świata muzyki oraz sceny teatralnej. (E.P.)
 



Tydzień z kulturą i sztuką

 Sobota, 16 maja 

    W tygodniu poświęconym kulturze i sztuce dzieci miały okazję poznawać różne formy twórczości artystycznej. Rozmawialiśmy o teatrze, muzyce, malarstwie oraz zasadach właściwego zachowania w miejscach kultury. Przedszkolaki słuchały utworów muzycznych, były w Galerii Alfonsa Karnego, wykonywały własne prace plastyczne różnymi technikami. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach rytmicznych, tanecznych oraz inscenizacjach. A dzisiaj byliśmy w ogrodach parku obok Pałacu Branickich, gdzie podziwialiśmy rzeźby, płaskorzeźby, malarstwo na ścianie,  architekturę pałacu oraz ogrodu. Zainspirowana architekturą pałacu, Ola opowiedziała nam o Hiszpańskim architekcie Gaudim i jego słynnych budowlach (znała też wiele szczegółów z jego życia). I tu sprawdza się powiedzenie, że podróże kształcą. Tydzień dostarczył wielu pozytywnych emocji, rozwijał wyobraźnię, kreatywność oraz wrażliwość estetyczną. (E.P.)



Trufel

 Piątek, 15 maja 

    Przedszkolaki z naszego przedszkola wybrały się do Białostockiego Teatru Lalek na sztukę zatytułowaną „Trufel”. Jak się okazało - Trufel to Pies ze Schroniska. A każdy Pies ze Schroniska to inna historia: czasami smutna. Ale właśnie przedszkolaki miały szansę to zmienić! Jak? Z tej historii, ciepłej i pełnej humoru dzieci dowiedziały się o sile przyjaźni, spełnieniu marzeń i o życiu. O pieskim życiu, które może być wesołe i wspaniałe: wystarczy tylko uwierzyć. Sztuka bardzo spodobała się dzieciom, które w doskonałych humorach wróciły do przedszkola.



Wizyta mamy stomatolog w grupie Lisków!

 Środa, 13 maja 

    13 maja grupę Liski odwiedziła mama Zuzi Pani Milena, która jest stomatologiem. Opowiedziała dzieciom jak należy dbać o zęby. Za pomocą figurki sticha pokazała jak prawidłowo myć ząbki oraz wytłumaczyła, które produkty spożywcze nie szkodzą  zębom. Opowiedziała jakich przyrządów używa dentysta w swojej pracy, a także dzieci musiały rozwiązać zagadki o zębach. Teraz na pewno uśmiechy Naszych Lisków będą śnieżno- białe bo dzieciaki wiedzą jak o nie dobrze zadbać! (MM)



Sówki w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

 Środa, 13 maja 

  Starszaki w ramach realizacji tygodniowej tematyki o sztuce wybrały się do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. W jakich materiałach rzeźbił artysta, jakich narzędzi używał, co przechowywał w wielkiej, drewnianej skrzyni? Tego wszystkiego przedszkolaki dowiedziały się zwiedzając jego warsztat. Oczywiście nie zabrakło własnoręcznego lepienia z gliny:) (E.Z)



Jeżyki w Muzeum Podlaskim

 Środa, 13 maja 

    Dzieci z grupy Jeżyków odwiedziły Muzeum Podlaskie w Ratuszu w Białymstoku, gdzie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych „Świat kolorów”. Podczas spotkania miały okazję zwiedzić muzealne wnętrza oraz poznać tajniki barw i ich mieszania. Najwięcej radości sprawiły zajęcia plastyczne, podczas których dzieci samodzielnie tworzyły nowe kolory i wykonywały barwne prace. Spotkanie przebiegło w radosnej i twórczej atmosferze, rozwijając wyobraźnię oraz kreatywność uczestników.(W.K.)



Liski w Książnicy Podlaskiej!

 Wtorek, 12 maja 

    12 maja grupa Liski udała się do Książnicy Podlaskiej. Dzieci brały udział w zajęciach na temat jak powstają filmy. Później sala zamieniła się w salę kinową i dzieciaki obejrzały krótką bajkę o emocjach. (M.M.)



Zdrowy świat małych odkrywców!

 Środa, 6 maja 

    W ramach Zintegrowanego Programu Rozwoju Talentów i Kompetencji Kluczowych w Przedszkolach BOF odbyły się zajęcia na świeżym powietrzu pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Podczas wspólnych zabaw na podwórku dzieci aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach ruchowych, grach i konkurencjach sportowych rozwijających sprawność fizyczną, koordynację oraz współpracę w grupie. Przedszkolaki utrwalały zasady zdrowego stylu życia oraz przekonały się, jak ważny dla zdrowia jest codzienny ruch i aktywność na świeżym powietrzu. Zajęcia przebiegły w radosnej atmosferze i dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych emocji.(W.K.)



Smacznie, zdrowo, kolorowo w grupie Jeżyków

 Wtorek, 5 maja 

    W ramach projektu „Smacznie, zdrowo, kolorowo” grupa Jeżyki przygotowała „Zdrowe Śniadanie”. Dzieci poznały zasady zdrowego odżywiania oraz dowiedziały się, jak ważne jest codzienne spożywanie warzyw, owoców i pełnowartościowych produktów. Przedszkolaki samodzielnie przygotowywały kolorowe kanapki oraz zdrowe przekąski, dbając o estetykę i higienę podczas pracy. Wspólne śniadanie było nie tylko smaczną zabawą, ale także doskonałą okazją do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych i współpracy w grupie. (W.K.)



Przegląd recytatorski - Wiosna radosna

 Wtorek, 5 maja 

    Dziś dwóch przedstawicieli naszej placówki Jaś z grupy Myszek i Krzyś z grupy Sówek wystąpili w przeglądzie recytatorskim w PS Nr 21 na osiedlu Bojary. Przegląd recytatorski dotyczył wierszy związanych z tematyką wiosenna. Chłopcy zdobyli uznanie widowni a Jaś jako najmłodszy uczestnik zdobył serduszka wszystkich uczestników przeglądu. Gratulujemy. (A.S.)